Перехід на SAP S/4HANA: кейс компанії «Сєвєрсталь»

ОЛЕНА ПАСКАННА
Customer Success Manager
e.paskannaya@ageless.com.ua

Із 2027 року компанія SAP припинить системну підтримку пакета рішень SAP Business Suite та зосередиться на розвитку рішення SAP S/4HANA. Перехід на нову платформу, яка перегортає уяву про автоматизацію бізнес-процесів, уже розпочався.

Великі компанії, які вирішили підвищити ефективність бізнес-процесів, впроваджують SAP S/4HANA з нуля. Ті, хто вже оцінив зручність та функціональність роботи в SAP ERP, переходять уже зараз, не чекають на годину «ікс».

Компанія AGELESS однією із перших в Україні почала інформаційну кампанію з актуалізації переходу на SAP S/4HANA. Зокрема, у 2020 році відбулася серія вебінарів за цією темою, під час яких експерти AGELESS розкрили різні аспекти процесу. Одним із запитів учасників був практичний кейс.

Про те, як відбувається перехід на S/4HANA в одній із найбільших вертикально інтегрованих компаній Росії, в інтерв’ю для блогу AGELESS розповіла Ірина Поворозник, директор програми підвищення ефективності бізнес-процесів для SAP S/4HANA, екс-СРО групи компаній «Сєвєрсталь».

Blog_Iryna Povoroznyk

 

Діалог з експертом вела Customer Success Manager компанії AGELESS Олена Пасканна.

 

«Ми зараз перебуваємо в середині реалізації проекту з переходу на SAP S/4HANA та перейдемо наприкінці наступного року»

 

За словами Ірини Поворозник, яка тимчасово пішла з закупівель, щоби зосередитися на проекті переходу на SAP S/4HANA, перші кроки були зроблені ще декілька років тому. На нову платформу HANA мігрували бази даних.

«Реалізацію проекту з переходу на S/4HANA ми почали ще восени 2019 року, коли був затверджений проект, активна фаза якого почалася в січні 2020 року. Провідними передумовами було те, що ERP-систему SAP ECC, на якій ми працюємо, стало набагато складніше доробляти та впроваджувати рішення, пов’язані з новими технологіями», – зазначила експерт.

Сьогодні в «Сєвєрсталі» велика увага приділяється роботі з базами даних, роботизації, автоматизації, залученню машинного навчання, штучного інтелекту. Наприклад, для контролю якості використовується система комп’ютерного зору, а управління обладнанням дедалі більше автоматизується.

 

«Світ змінюється, змінюються процеси та управління процесами. По-старому працювати не вийде»

 

Після 10 років роботи в системі SAP ERP у «Сєвєрсталі» ухвалили рішення провести не просто конвертацію, а виконати проект повномасштабного переходу – greenfield, що, власне, означає перехід на нову платформу «з нуля».

«Ми розуміємо, що далі складність рішень буде лише підвищуватися. І після виходу SAP S/4HANA прийняли стратегічне рішення, що треба робити перехід. Але як? За 10 років роботи в ERP зробили багато нового коду, якийсь десь застарів, десь уже неоптимальний, а десь зовсім не стикується з новими рішеннями, тому що світ йде вперед, усе змінюється.

Ми накопичили великий обсяг коду, який не потрібен. Стало питання про те, як ми переходимо – просто конвертуємо чи робимо greenfield. Незважаючи на те, що ми – компанія, яка вже працює у SAP, від конвертації відмовилися, щоби не нести на нову платформу неефективні рішення», – підкреслила Ірина Поворозник.

Для реалізації проекту була створена проектна команда, до якої увійшли понад 200 представників функції ІТ та 24 бізнес-експерта. Бізнес-експерти поєднуються в команду власників продукту, а управління проектом здійснюється одночасно двома керівниками – ІТ-керівником та бізнес-керівником програми переходу. Роль останнього й виконує Ірина Поворозник.

«Бізнес-команда разом зі мною робить перегляд усіх операційних процесів у компанії. Прямо зараз ми перекладаємо процеси на мову S/4HANA, прибираємо зайве, переробляємо ті процеси, модель яких застаріла, і вже є більш “елегантні” рішення.

Повністю перемальовуємо всю бізнес-модель. Фаза розробки ведеться ітераційним методом в Agile. Великого вибуху під час переходу не буде, тому що кожні три тижні ми показуємо процеси, які реалізуємо. Кінцеві користувачі бачать та тестують систему вже сьогодні», – розповіла керівник проекту.

 

«У складі проекту працює група з управління змінами. Готується масштабний план переходу, дуже докладний»

 

Загалом у складі проекту 10 функціональних напрямків, крім груп інтеграції та міграції, які охоплюють усі функції в компанії.

У кожній із 10 команд присутній власник продукту від бізнесу та функціональний архітектор від ІТ, які спільно працюють над розбудовою нових бізнес-процесів. Окремо є група із супроводу проекту, яка опікується організаційними та адміністративними питаннями, комунікаціями тощо.

Виокремлена команда з управління змінами та навчання, яка веде всі зміни та складає програму впровадження цих змін.

«У процесі роботи ми стикаємося зі складнощами в управлінні змінами, хоча є зрілою компанією з погляду процесів у ERP. Зміниться багато процесів та дій, звичних для користувачів. Треба забезпечити достатній рівень інформування та навчання співробітників. Це не так легко, коли в тебе 20 тис. користувачів», – зазначила Ірина Поворозник.

Проте керівник проекту налаштована оптимістично: «Ми злагоджено готуємося, намагаємося передбачити питання, які можуть виникнути на старті або перед стартом».

 

«Працюємо змішаною командою із залученням консультантів та фрилансерів»

 

Команда проекту формувалася з урахуванням того, яку експертизу має компанія. За тими напрямками, де бракувало власного ресурсу або експертизи, залучили зовнішніх консультантів та позаштатний персонал.

«У нас дуже гарна команда розробників, сильна експертиза – ми сертифіковані SAP, і можемо самі пропонувати послуги консалтингу. Але коли почали проект, збагнули, що потрібен великий штат та додаткова експертиза.

Тому в нас серйозне поповнення з боку підрядних організацій. Ми реалізуємо проект із компанією SAP. Наприклад, керівник групи міграції у нас від SAP. До цієї групи входять як співробітники SAP, так і наші співробітники та фрилансери. Яким буде результат? Дізнаємося за рік», – резюмувала Ірина Поворозник.

 

Blog_Severstal_Transition to S4HANA_

Довідка:

«Сєвєрсталь» – це вертикально інтегрована гірничодобувна та металургійна компанія з основними активами в Росії та невеликою кількістю підприємств за кордоном. «Сєвєрсталь» складається з двох основних виробничих дивізіонів: «Сєвєрсталь Ресурс» та «Сєвєрсталь Російська сталь».

«Сєвєрсталь Ресурс»: Гірничодобувні активи є ключовим елементом вертикально інтегрованої моделі бізнесу «Сєвєрсталі». «Сєвєрсталь Ресурс» повністю покриває потребу металургійного бізнесу «Сєвєрсталі» в залізній руді (115%) та на 60-65% – у коксівному вугіллі твердих марок, а також є великим постачальником сировини третім особам у Росії та інших країнах.

«Сєвєрсталь Російська сталь»: Ключовий актив компанії – Череповецький металургійний комбінат – є одним із найрентабельніших металургійних підприємств у світі та відрізняється вигідним розташуванням із погляду близькості до видобувних підприємств «Сєвєрсталі», портів Балтійського моря й російських промислових зон.

«Сєвєрсталь Російська сталь» – один із провідних російських виробників сталі. У широкому сортаменті продукції найбільша частка припадає на плоский прокат із високою доданою вартістю, водночас зростає обсяг випуску сортового прокату для підприємств будівельної галузі та продукції подальшого переділу.

Читати російською мовою