Тренди ринку праці-2020: альтернативна зайнятість набирає обертів

ТІТАРЕНКО АННА
Керівник напрямків SAP CX, SAP Ariba
a.titarenko@ageless.com.ua

Нові моделі зайнятості, які до епохи коронавірусу компанії використовували в окремих напрямках, під час пандемії набули нового сенсу. Готовність до віддаленої роботи стала одним із чинників збереження та зміцнення позицій на ринку, здобуття додаткових можливостей і скорочення видатків на утримання офісів.

СВІТОВИЙ ТРЕНД

Характер зайнятості змінюється, свідчать результати дослідження, яке провела компанія Deloitte у 2020 році. 83% керівників у всьому світі кажуть, що все частіше залучають альтернативних, непостійних, сезонних працівників або працівників-консультантів.

У свою чергу, понад 80% представників поколінь міленіалів і Z розглядають можливість альтернативної зайнятості. На перший план виходять збільшення доходів, можливість працювати у зручний час, дотримання життєвого балансу.

На думку одного із спікерів вебінару «Ефективне залучення позаштатних працівників для зниження витрат на персонал», директора Human Capital Advisory Services компанії «Делойт» в Україні Олени Бойченко є й інші чинники розвитку альтернативної зайнятості в світі та в Україні:

  1. Демографічні виклики. В одних країнах населення старіє, в інших – молоде. Загалом у світі матеріальний стан і вік дожиття зростає. Навантаження, яке може витримати людина старшого віку, що довго лишається на ринку праці, відрізняється від того навантаження, яке може витримувати молода людина.
  2. Розвиток технологій. Альтернативна зайнятість має умови для поширення – це можливість проводити наради онлайн, працювати віддалено або в зручний час. Саме тому дистанційна робота почала розвиватися разом з поширенням інтернету та ІТ.
  3. Соціально-культурні аспекти. Є поєднання цього чинника та впливу технологій. Це проблеми вибирання, пошук себе, з яким стикається молоде та старше покоління. Балансування робочого та особистого життя також стало одним із можливих чинників поширення в світі альтернативної зайнятості.
  4. Тиск щодо скорочення витрат. Намагання зберегти свій бізнес ефективним та продуктивним примушує компанії дивитися на інші форми зайнятості для своїх працівників.

Але за фактом лише 17% учасників цьогорічного дослідження Global Human Capital Trends в Україні готові до радикальних змін у побудові роботи, кар’єри та посадових обов’язках у зв’язку із застосуванням штучного інтелекту та нових моделей зайнятості. Втім 80% визнають, що саме такий підхід зумовлюватиме або матиме великий вплив на успіх організацій у 2030 році.

МАЙБУТНЄ – ЗА СТРАТЕГІЯМИ

Попит на працівників альтернативної зайнятості виходить за IT-галузь. Компанії дедалі більше залучають віддалених працівників в операційну діяльність, маркетинг, інновації та дослідження, управління персоналом і роботу з клієнтами. Також є попит на проектні роботи, сезонні та виробничі, юридичні, бухгалтерські послуги, тощо.

Втім у більшості випадків це ситуативні рішення. Натомість експерти радять розробляти стратегії залучення позаштатних працівників. Необхідне повноцінне налагодження роботи організації з працівниками альтернативних категорій таким чином, щоби потрібний талант був задіяний у необхідному місці, незалежно від форми зайнятості.

Ця стратегія лише формується попри високу залученість HR-відділів у пошук працівників альтернативної зайнятості. Чутливими залишаються етичні питання, доступ до навчання, пільг, соціальних пакетів для позаштатного персоналу.

Експерти радять використовувати технології, які сприятимуть формуванню більш тісних зв’язків між працівником альтернативної зайнятості та роботодавцем.

Одним із сучасних технологічних рішень є SAP Fieldglass – сервіс пошуку віддалених працівників, який дає змогу знаходити позаштатний персонал, ефективно керувати командою та інтегрувати процеси взаємодії з фрілансерами в загальну ERP.

Компанія AGELESS впроваджує рішення SAP Fieldglass в Україні та пропонує долучитися за нашою допомогою до компаній, які вже успішно та раціонально налагоджують віддалену співпрацю та залучають потужні кадри.